top of page

Ukázky z knihy - Vyléčil jsem si tinnitus

ČÁST KAPITOLY - TINNITUS RETRAINING TERAPIE (TRT)

 

Když tinnitus ztratí silný negativní význam (zjistíme, že tinnitus slyší každý atd.) začne se zmírňovat (nebo na nějakou dobu úplně vymizí). Nezáleží přitom na tom, jak byl před tím hlasitý nebo nepříjemný. Sám si pamatuji, jak se zhruba po 2 týdnech tělo uvolnilo a věděl jsem, že se z toho dostanu. Pevně zakořeněné názory je někdy přesto těžké změnit, a to zejména tam, kde existuje přesvědčení, že tinnitus se vztahuje pouze na poškození sluchu, které nelze opravit. Tinnitus Retraining Therapy (TRT) je zaměřená na podvědomý sluchový systém, aby se znova naučil, že tinnitus je něco přirozeného, čemu nemusí věnovat pozornost, protože se nejedná o hrozbu, nebo varovný signál a má přestat tento zvuk zesilovat. Tato terapie někdy může trvat několik měsíců. U mě samotného došlo k úplnému vymizení tinnitu po 9 měsících.

 

Jak funguje TRT terapie

TRT není žádná abstraktní metoda. V podvědomé části mozku máme podvědomé filtry neboli sítě nervových buněk, které jsou naprogramovány vybírat elektrické signály, které máme slyšet. Znovu si vzpomeňte, jak vnímáte zvuk Vašeho jména, troubení auta v dálce, nebo pláč dítěte. Přitom úplně vypustíme stejně silný zvuk jiného jména. TRT se zakládá na přeprogramování neboli resetování těchto podvědomých filtrů, které "zesilují" přirozené zvuky ve sluchovém systému a vytvářejí tím pro nás tinnitus. 

 

Přeprogramování v první řadě zahrnuje pochopení, co tinnitus skutečně způsobuje. Výsledek této terapie, současně se zvukovou terapií zmírní naši negativní reakci vůči tinnitu. Tato reakce ovládá nastavení podvědomých filtrů, které se neustále zabývají hledáním hrozeb. Se silnou reakcí vůči tinnitu tyto filtry neustále monitorují tinnitus a zesilují ho. Když se tato reakce vůči tinnitu zmírní, postupně dochází k vymizení tinnitu. Na začátku vymizení negativní reakce způsobí, že pacient přestane trpět, cítit se špatně a navrátí se mu normální životní aktivity – spánek, je schopný pracovat a relaxovat, tak jak předtím. Poté, když podvědomé filtry přestanou monitorovat tinnitus, jeho intenzita se sníží a tinnitus přestane být slyšet napořád. Na konci přestane tinnitus úplně překážet a člověk ho přestane úplně slyšet. Vidíte, jak důležité je pochopit, že tinnitus je přirozený zvuk našeho zvukového systému a není způsoben poškozením uší.

 

Na začátku je potřeba podstoupit ORL a případně neurologické vyšetření. Nicméně pokud není zjištěna žádná objektivní příčina, je dobré najít doktora, který dělá TRT terapii a ví, že tinnitus není jenom problém. Takový doktor Vám může skutečně skutečně pomoct. V ČR jich je zatím jenom pár, ale najít se již dají...

Pokračování a další důležité informace naleznete v knize - Vyléčil jsem si tinnitus. 

Tinnitus je možné vyléčit. 

Ukázka další kapitoly - Čemu se vyhnout.

Objednávka tištěné verze

279 Kč + 55 Kč poštovné

Objednávka elektronické verze 279,- Kč

bottom of page