Kroky terapie

1. Vyloučení objektivní příčiny tinnitu na ORL a neurologii (DŮLEŽITÉ před začátkem terapie). 

 

2. Prvním krokem k úplnému vyléčení je pochopení mechanizmu jeho vzniku. Mechanizmus jsem podrobně popsal v knize - Vyléčil jsem si tinnitus.

 

3. Po pochopení vzniku chronického tinnitu následuje TRT zvuková terapie. Během terapie se používá růžový šum a generátory šumu od firmy Phonak, nebo Audifon, nebo kvalitní mp3 přehrávač.

Ružový šum naleznete ke stažení zdarma tady: https://uloz.to/!WxZkyyxZu/pink-noise-z-ameriky-wav

4. V případě potřeby nalezení dalších souvislostí přetrvání tinnitu. Vnitřní stres se kromě tinnitu, často projevuje přepracováním, problémem se spánkem, podrážděnosti, potlačováním emocí, nadměrným pozorováním sama sebe atd.

Pro ulehčení nalezí širších souvislostí jsem používal deník tinitáře.  Můžete si ho zdarma stáhnout tady.

V mém případe byla klíčová TRT zvuková terapie a uvolnění zablokovaného stresu. Za mě nejlepší cestu k uvolnění stresu a úzkostí považuji Somatic Experincing dle Petra A. Levina. Pokud se chcete dozvědět více doporučuju tyto 2 knihy.

Tinnitus somatic experiencing.jpg
Tinnitus stress.jpg
Screenshot 2021-01-09 at 17.25.32.png

5. V případě potřeby kontrola a uvolnění páteře a čelistních kloubů u fyzioterapeuta.

Aktuální doporučené zařízení pro zvukovou terapii:

Mp3 přehrávač Sony NWE + sluchátka Koss KE/10K

Banner Phonak.png

Další možné zařízení pro zvukovou terapii:

1) Generátor šumu Phonak - generátory šumu Phonak jsou vhodné pro lidi, kteří mají kromě tinnitu i sluchovou ztrátu - www.phonak.cz (Ing. Klaudia Franková, tel. 734 313 751), nebo 

2) Generátor šumu Audifon - k zakoupení u MUDr. Zuzany Veldové.

Osobně jsem preferoval zvukovou terapii s mp3 prehrávačem, protože je s ním terapie mnohem jednoduší a je to i levnější varianta. Upozornění: mobilní telefon je na terapii úplně nevhodný, prosím s ním TRT ani nezačínejte. Má jenom 15 dílků hlasitosti (proti 60-120 v mp3 prehrávači), takže je nemožné měřit jak vám tinnitus klesá v čase a zjistit co vám tinnitus zvyšuje. Navíc by byla terapie prerušována notifikacemi a telefoními hovory a tím pádem úplne zbytečná. Aby terapie fungovala u vás, tak jako u mě, prosím důsledně doržujte postup který je podrobně popsaný v knize - Vyléčil jsem si tinnitus. 

Spolupracuju s:

primář MUDr. Zuzana Veldová - ORL, foniatrie, TRT - http://www.foniatrix.cz/

Mgr. Iva Hnátová Ph.D. - fyzioterapie - http://www.rehatrenink.cz/profil/

Somatic Experiencing - http://somatic-experiencing.cz/praktikanti-se/

Upozornění:

Na těchto stránkách jsou uvedené moje vlastní poznatky a zkušenosti. Přestože věřím, že Vás inspiruji k nalezení cesty k vyléčení Vašeho tinnitu, mějte na paměti, že nejsem lékař. Ze stránek tedy čerpejte, ale s vědomím, že obsah stránek nemá být náhradou za radu lékaře, nebo jiného zdravotníka. Nenesu odpovědnost za žádnou újmu, která by vznikla přímo nebo nepřímo, vlivem informací obsažených na těchto stránkách. Držím palce, aby se Vám povedlo tinnitus úplně vyléčit, tak jako mně. Pokud ještě nemáte za sebou ORL vyšetření, doporučuji se objednat u primářky MUDr. Zuzany Veldové.